Rewolucja w nauczaniu. Nic już nigdy nie będzie takie samo

Od początku roku 2020, z powodu globalnej pandemii COVID-19, ludzkość doświadcza radykalnej zmiany w sposobie odnoszenia się do siebie nawzajem. Nasze życie przybrało gwałtowny obrót i rzeczy, które robiliśmy tak samo od wieków, musieliśmy dostosować do nowych okoliczności w ciągu kilku dni. Jednym z najbardziej dotkniętych obszarów była edukacja. Dlatego też zamierzamy szczegółowo przeanalizować nowe sposoby nauczania po pandemii.

Nowy sposób nauczania

Ponieważ kontakt fizyczny znacznie zwiększa szanse na zarażenie się, wiele krajów zawiesiło zajęcia w szkołach. Zmusza to instytucje edukacyjne, czy to szkoły, czy uniwersytety do poszukiwania alternatywnych metod nauczania. Jak możesz sobie wyobrazić, mówimy o zajęciach online.

Nie ma wątpliwości, że większość studentów widziała, jak ich edukacja przeszła z face-to-face do online z dnia na dzień. Wykorzystanie Internetu przyniosło wielką ulgę i pozwoliło młodym i nie tak młodym ludziom kontynuować naukę, mimo że fizycznie nie znajdują się w tym samym miejscu co nauczyciel.

Narzędzia do prowadzenia zajęć online

Oczywiście, aby móc to zrobić, konieczne było użycie różnych aplikacji komputerowych. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest Google Classroom, choć nie jest on zbyt popularny wśród uczniów. Ponadto, Skype czy ZOOM odnotowały znaczny wzrost liczby użytkowników. Pośrednio, istnieją również narzędzia, które skorzystały z tych nowych czasów, jak w przypadku Kahoot!

Coś, co również się rozprzestrzeniło, to platformy nauczania online w sposób zindywidualizowany. Niektóre z nich pozwalają na wybór przedmiotu, przedziału czasowego i nauczyciela. W ten sposób uczniowie mogą utrwalać to, co już wiedzą, rozwiązywać wątpliwości lub zdobywać nową wiedzę. Niewątpliwie ta tendencja ma wiele zalet, które są widoczne od pierwszej chwili:

O wiele wygodniej jest brać udział w zajęciach w ten sposób, ponieważ nie trzeba nigdzie wychodzić.

Pozwala to również zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ można to zrobić z domu.

Dzięki temu uczniowie będą w stanie stawić czoła egzaminom końcowym lub semestralnym będąc znacznie lepiej przygotowanymi.

Pozwala to uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Brak konieczności fizycznego kontaktu z większą liczbą osób drastycznie zmniejsza szanse na zachorowanie.

Daje ci to dużą elastyczność czasową. Rezerwując zajęcia lub lekcje online z wyprzedzeniem, możesz wybrać czas, który najbardziej ci odpowiada.

Nic już nigdy nie będzie takie samo

Jedną rzeczą, co do której zgadzają się zarówno firmy, jak i szkoły jest to, że zmiany te będą się utrzymywać. Nawet jeśli zostanie znaleziona szczepionka i wirus zniknie, nasz sposób myślenia o pracy, a zwłaszcza o nauczaniu, nigdy już nie będzie taki sam. Wykazano wiele korzyści płynących z tych metodologii, które wcześniej nie były stosowane w praktyce z obawy, że okażą się porażką.