Jak mieć lepsze oceny, nie ucząc się dodatkowo?

Wbrew pozorom wcale nie musimy znacznie zakuwać po szkole, żeby podnieść swoje oceny. Oczywiście bez tego raczej nie wyjdziemy na świadectwo z paskiem, ale pomoże nam przynajmniej lekko podciągnąć naszą średnią. Dzięki naszemu zaangażowaniu i odrobinie dobrej woli możemy polepszyć też nasz obraz w głowie nauczycieli i wyjść na bardziej ogarniętego ucznia.

Bądź aktywny na lekcji

Bycie aktywnym pomoże nam wpaść w oko nauczycielowi, a aktywni uczniowie zawsze mają większą szansę na dobrą ocenę. Poza tym wielu nauczycieli nagradza uczniów plusami czy ocenami za aktywność, a to oznacza, że samo bycie aktywnym może pomóc nam nałapać dobrych ocen. Poza tym włączenie się do niej pomoże nam lepiej zapamiętać materiał. To oszczędzi nam trochę czasu przed sprawdzianem czy kartkówką. Aktywność to też dobry sposób na pokazanie się klasie, a w konsekwencji zapisanie się w ich głowach jako ktoś, kogo może warto wziąć do ważnego projektu czy zaliczenia. Odrobina sprytu też pomoże nam w zdobyciu lepszych ocen.

Czytaj notatki po lekcjach

Codziennie po szkole zagospodaruj sobie dziesięć minut, żeby przeczytać wszystkie notatki. To przede wszystkim pomoże nam być na bieżąco z materiałem i lepiej wypaść na ewentualnym pytaniu. Do tego będziemy mogli włączyć się do lekcji i ponownie zdobyć coś z aktywności. Czytanie notatek to jedyny sposób na to, żeby utrwalić sobie to, co było na lekcji, jeśli chcemy ominąć kucia. Jest to też polecana metoda jeśli chodzi o przygotowanie do matury. Zresztą tutaj warto przytoczyć wyniki egzaminów maturalnych. Jak poradzili sobie maturzyści z Grudziądza? Sprawdzisz to na www.grudziadzinfo.pl. Do tego dochodzi jeszcze jeden ważny element. Przed kartkówką czy sprawdzianem będziemy mieć już opanowaną, a przynajmniej zakodowaną część materiału. Dzięki czemu jeśli faktycznie będziemy musieli się uczyć, to zajmie nam to mniej czasu i mniej będziemy się z tym męczyć.

Rób zadanie na bieżąco

To doskonały sposób na oszczędzenie sobie czasu, zminimalizowanie stresu, ale także przy dobrych wiatrach polepszenie naszych ocen. Czasami zadania oddane przed czasem są znacznie łaskawiej oceniane, a do tego znowu wpadniemy naszemu nauczycielowi w oko. Do tego znacznie lepsze jest rozłożenie sobie wszystkich zadań i projektów w czasie, bo nie będziemy musieli wszystkiego robić na ostatnią chwilę. Jeśli za to o czymś zapomnimy, nie będziemy musieli martwić się tym, że nie mamy już czasu, bo zostanie nam jego zapas. Robienie zadań w czasie, a nie wszystkiego na raz pozwoli nam też dopracować pewne zagadnienia, jeśli zajdzie taka potrzeba.