Jak wybrać szkołę średnią?

„Powolnymi krokami zbliża się czas w którym uczniowie 8 klasy podstawówki będą musieli pożegnać się ze swoją szkołą i zacząć kolejny etap edukacji. Decyzja związana z wybraniem nowej szkoły na pewno nie jest łatwa. Ciężko wymagać od 15 latków, by byli pewni z czym chcą wiązać przyszłość. Poniżej znajduje się kilka rad, które mogą pomóc w podjęciu decyzji zgodnej ze sobą.
1. Na początku zastanów się jaki rodzaj szkoły najbardziej Ci odpowiada
Planujesz studia? Wolisz po skończeniu szkoły mieć zawód? Czy planujesz pisać maturę? Do liceum idą przeważnie osoby którym zależy na dalszej edukacji na studiach lub w szkołach policealnych. Technikum wybierają osoby, które chcą zacząć pracę w zawodzie po liceum, ale zależy im też na zapisaniu matury. Są jeszcze szkoły branżowe, które przygotowują bezpośrednio do pracy w zawodzie i wcale nie jest wstydem wybierać taką szkołę. Nie każdy ma ambicje związane z nauką i szkoła branżowa przygotuje cię do szybkiego rozpoczęcia pracy.
2. Zastanów się co cię najbardziej interesuje?

Korzyści płynące z ukończenia studiów technicznych

Jeśli zdecydowałeś/aś się na liceum, to nauka jakiego przedmiotu sprawia ci najwięcej przyjemności(nie musi to być przedmiot z którego masz najlepsze oceny). Jeśli zależy ci na zawodzie, to musisz poważniej przemyśleć jaka praca byłaby dla ciebie w przyszłości satysfakcjonująca.
3. Zrób research szkół
Przed ostatecznym wyborem placówki warto zasięgnąć opinii obecnych uczniów lub absolwentów. Ważne jednak, by podchodzić do tych opinii z lekkim dystansem, bo atrakcyjność danej szkoły jest dla każdego subiektywna.
4. Nie kieruj się tym, gdzie idą twoi znajomi
Chociaż fajnie jest mieć przy sobie znane osoby idąc do nowej szkoły, to nie warto dla tego poświęcać własnych upodobań. Jeśli marzy ci się szkoła do której nie idzie nikt z twoich znajomych, to nie wahaj się, tylko ją wybierz. Nie będziesz jedyną osobą, która będzie na początku sama, z czasem na pewno uda ci się zawrzeć nowe znajomości.
5. Nie przejmuj się
Ostatnią, najważniejszą radą jest to, by nie zamartwiać się na zapas. Wbrew temu co wiele osób powtarza, wybór szkoły wcale nie jest aż tak ważny w kontekście całego życia. Szkołę można zmienić, maturę napisać później. To tylko krótki okres życia, wiele osób nie pracuje w zawodzie wyuczonym w szkole, możliwości edukacji jest wiele, nawet po skończeniu szkoły.”