Na co warto zwrócić uwagę wybierając długopis?

Dobry długopis może nam towarzyszyć przez bardzo długie lata, ułatwia robienie notatek i uczenie się. Dlatego nie warto bagatelizować wyboru długopisu i poświęcić na to parę chwil. Czym się kierować, kupując długopis do szkoły, na studia i do pracy?

Najważniejsze cechy dobrego długopisu

Niektórzy uważają, że najlepszy długopis jest możliwie najlżejszy. Sprawdza się to w przypadku osób, które bardzo dużo piszą, np. studentów i uczniów liceum. W ich przypadku ciężki długopis mógłby powodować szybkie zmęczenie dłoni i utrudniać robienie notatek. Jednak część osób woli czuć w ręce ciężar długopisu. Tego typu przedmiot do pisania jest dobry w pracy, w której najczęściej nie notujemy zbyt wiele i długopis służy głównie do podpisywania dokumentów.

Drugą cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest ergonomia. Dobrze wiedzieć, że na rynku dostępne są długopisy dla osób leworęcznych i praworęcznych, które różnią się profilowaniem rączki. Najlepsze są długopisy, które dają oparcie palcom i zapobiegają zsuwaniu się ich w kierunku kartki. Mogą mieć żłobienia lub gumowe nakładki.

Kolejną kwestią jest rodzaj wkładu. Do wyboru mamy olejowe i żelowe. Olejowe wkłady zazwyczaj lepiej sprawdzają się w przypadku szorstkiego papieru, nie ma tutaj ryzyka rozmazania tekstu. Żelowe długopisy lepiej prowadzą się po gładkim papierze i niestety, ale bywa, że tekst nimi napisany się rozmazuje, dopóki atrament nie zaschnie. Jednakże żelowe długopisy pozwalają na znacznie więcej jeśli chodzi o kaligrafię i najbardziej przypominają pisanie piórem.

Estetyka i kwestie praktyczne

Długopisy niskiej jakości mają tendencję do przerywania, szybkiego wysychania i kończenia się wkładu, a także mocnego dociskania do kartki. Lepiej zainwestować parę złotych więcej, aby uzyskać lepszą jakość. Ponadto, droższe długopisy znacznie poważniej się prezentują, co np. w pracy biurowej może mieć niebagatelne znaczenie, jeśli chcemy być postrzegani jako profesjonaliści.

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach wymagany jest konkretny kolor atramentu. Wiele egzaminów należy zdawać wyłącznie z użyciem czarnego wkładu. Do poprawiania i korekty zwykło się używać długopisów w kolorze czerwonym. Jeśli chcemy tworzyć kolorowe notatki, lepiej w tym celu sprawdzą się cienkopisy oraz zakreślacze.

Do najpopularniejszych kolorów wkładów oprócz czarnego zalicza się także granatowy i zielony. Warto sprawdzić, czy kupowany przez nas długopis ma wymienne wkłady: nie tylko umożliwia to zmienianie kolorów, gdy tego potrzebujemy, ale także jest ukłonem w stronę środowiska. Jednorazowe plastikowe długopisy bez wymiennych wkładów są niepotrzebnym wydatkiem i sposobem na generowanie niepotrzebnie dużej ilości odpadów.

Przed ostatecznym wyborem długopisu dobrze jest sprawdzić, jak się nam nim pisze i czy dobrze leży w dłoni. Zwróćmy także uwagę na to, czy wkład zakrywany jest skuwką czy jest chowany (długopis sprężynowy). To drugie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, jeśli chcemy nosić długopis wpięty w klapę marynarki lub w torebce. Jeśli wybieramy model ze skuwką, sprawdźmy, czy nie jest zbyt luźna i się nie zsuwa, co może prowadzić od zabrudzenia odzieży czy wnętrza torby.