Jak wprowadzić rysunki do swoich notatek?

notatki

Większość uczniów to wzrokowcy, a to sprawia, że niekoniecznie dadzą radę nauczyć się jedynie za pomocą zapisywania notatek i późniejszego odczytywania ich. Przez to, że tak wiele rzeczy jest u nas związanych z bodźcami wzrokowymi, dobrze jest wykorzystać to w naszej nauce. Jeśli tylko mamy taką możliwość, dodajmy do swoich notatek wizualne elementy, które pomogą nam szybciej zapamiętać materiał.

Rysunki w notatkach mogą działać na zasadzie skojarzeń. Jeśli wiesz, że łatwiej zapamiętujesz obrazki, niż tekst, to zdecydowanie powinieneś spróbować wprowadzić do swoich notatek elementy wizualne. Nie bój się, nie musisz umieć rysować. Rozejrzyj się po klasie albo popytaj znajomych, czy ktoś z nich już tego nie robi. Szybko zauważysz, że rysunki w zeszytach to nie tylko domena skrajnie znudzonych uczniów, ale także wzrokowców, którzy odkryli już, że pomagają im ona zapamiętać to, o czym obecnie się uczą. Wprowadzenie rysunków do swoich notatek to bardzo łatwa sprawa, trzeba się tylko przełamać.

Przestań utożsamiać rysunki w zeszycie z czymś dziecinnym. Obrazki pomagają nam zapamiętać, nie możemy więc się przed nimi wzdrygać. Swoją przygodę możesz zacząć z nimi na osobnej kartce. Przygotuj dla siebie czysty zeszyt albo luźny kawałek papieru i narysuj na nim wszystko to, co kojarzy Ci się z obecnie przerobionym materiałem. Pamiętaj, że muszą to być obraz proste i sugestywne, więc, zamiast przerysowywać jakieś postacie z podręcznika, grupce patyków nadaj jakiś charakterystyczny element. Nie twórz też całych scen z lektur, chyba że masz zacięcie artystyczne i dużo czasu.

Nasza strona współpracuje również z Gorzow Info, gdzie informacje edukacyjne publikowane są na bieżąco.

W końcu zauważysz, że im więcej notujesz, tym mniej czasu masz na ciągłe przenoszenia się na osobną kartkę papieru i sam z siebie zaczniesz rysować obrazki w zeszycie, na marginesie albo bezpośrednio po zapisanych zdaniach. Dzięki temu nie tylko pracujesz szybciej, ale do tego umieszczasz obrazki skojarzeniowe bezpośrednio przy informacjach, z którymi mają Ci się kojarzyć. To dodatkowo potęguje efekt, który chcemy wywołać i stymuluje nasz mózg. Im częściej widzimy obrazek, tym mocniej utrwala nam się w pamięci kojarzona z nim informacja i lepiej nam się ona utrwala.