Jak towarzyszyć młodym ludziom w okresie dorastania?

Okres dorastania to czas przejścia od dzieciństwa do dorosłości, któremu często towarzyszy kryzys; dlatego zaleca się wspieranie rozwoju nastolatka poprzez odpowiednie sugestie.

Zachowanie spokoju.

Należy pamiętać, że nastolatek przechodzi emocjonalną podróż przez góry i doliny, a jego mózg i hormony wydają się szalone. Dlatego pomocne może być unikanie prowokowania wahań, ponieważ są one częścią normalnego rozwoju nastolatka. Najlepiej jest wziąć głęboki oddech i przez kilka minut zastanowić się, co zamierzasz zrobić w danej sytuacji, ponieważ omówienie tego z nastolatkiem w spokojnej chwili ma większy sens.

Słuchanie i dialog.

Nie jest łatwo rozpocząć rozmowę z nastolatkiem, ponieważ od razu czuje się on przesłuchiwany. Dla wielu dzieci dyskusja przy stole jest również niewygodna. Znalezienie alternatywnych rozwiązań może być bardzo pomocne, np. zadawanie pytań otwartych („Jak minął ci dzisiejszy dzień?”), które zachęcają do dialogu. Jeśli jednak nastolatek woli milczeć w jakiejś sprawie, najlepiej uszanować jego sytuację, być może poszukać innego czasu na rozmowę, a kiedy już ją przeprowadzi, nie należy przewidywać własnych rozwiązań, tylko wysłuchać, co ma do powiedzenia. Należy również pamiętać, że nawiązując dialog z nastolatkiem, należy prowadzić go na poziomie oczu i dążyć do wspólnych ustaleń, a nie wydawać jednostronne polecenia, co wpłynie na jego skłonność do podporządkowania się.

Daj więcej swobody.

Nastolatek musi dorosnąć i nauczyć się brać odpowiedzialność za siebie i swoje życie. Może to robić tylko wtedy, gdy potrafi to robić właściwie, w ramach chronionych ram rodziny. Dlatego ważne jest, aby nastolatek otrzymywał zadania, które pomogą mu w ponoszeniu odpowiedzialności i aby był brany pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Wiara w młodzież.

Nawet wtedy, gdy sprawy nie układają się najlepiej, każda okazja jest dla nastolatka szansą, by poczuł, że w niego wierzysz. Jeśli nie radzi sobie w szkole, to też nie jest wielki problem — nauka nie oznacza sukcesu w szkole średniej. Dziecko potrzebuje wsparcia i zaufania, a to można mu przekazać, dając do zrozumienia, że jest kochane bezwarunkowo, niezależnie od błędów, osiągnięć czy zachowania.

Akceptowanie przyjaciół.

W okresie dorastania przyjaźnie często się zmieniają. Stare związki przestają istnieć, a pojawiają się nowe, które często są bardzo ważne dla nastolatka. Dla młodych ludzi ich znajomi są bardzo ważni, dlatego zaakceptuj to. Wg badań przeprowadzonych wg amerykańskich naukowców (źródło: www.naukowcy.pl), to właśnie konflikty na linii znajomi-dziecko-rodzice mają największy wpływ na złe stosunki dzieci z rodzicami. Okazując akceptację dla ich przyjaźni, sygnalizujesz, że ich decyzje są godne zaufania.

Nowe zasady i obowiązki.

Nastolatek kwestionuje wszystko i przekracza granice. Jest to dobry czas na dostosowanie zasad, które obowiązywały w dzieciństwie, do nowego etapu dorastania. Włącz dziecko w ten proces, aby wynegocjować, co jest dla niego wartościowe i aby czuło się uwzględnione. Zachowaj samokrytycyzm, zadając pytania o to, które zasady są naprawdę ważne i dlaczego, aby dać dziecku poczucie zobowiązania, a nie zgodności z ideami. Wtedy będą bardziej skłonni do przestrzegania zasad.

Unikaj dzielenia się osobistymi doświadczeniami.

Wielu rodziców chce uchronić swoje dzieci przed przykrymi doświadczeniami, ale nie zawsze mogą temu zapobiec. Nastolatki mają prawo do robienia tego, co do uważają za słuszne, mają prawo do porażki. Mogą się też mylić, bo przecież jak inaczej mają nauczyć się podejmować decyzje? Zapewnienie miłości, bezpieczeństwa, zaufania itp. pomoże im w podejmowaniu decyzji, ponieważ wybór tego, co najlepsze, będzie dla nich bardzo ważny.

Dążenie do pojednania po zakończeniu konfliktu.

W sytuacjach konfliktu i sporu często padają słowa, które ranią i pogarszają atmosferę. Gdy problem zostanie rozwiązany, należy ponownie podjąć próbę rozmowy, przebaczenia i pojednania. Należy pamiętać, że nie wszyscy nastolatkowie są gotowi na pojednanie, ponieważ zależy to od ich typu osobowości. Pozostawienie czasu pomoże przezwyciężyć urazę, a następnie podejść ponownie i stworzyć ciepłą atmosferę.

Monitoruj to, co widzisz.

Ważne jest, aby wiedzieć, czego uczy się dziecko i z kim wchodzi w interakcje w Internecie. W dzisiejszych czasach dostęp do wielu informacji za pośrednictwem internetu i programów telewizyjnych jest tak łatwy, że mogą one przyczynić się do rozwoju lub wręcz przeciwnie, mogą być ryzykowne, dlatego należy zwracać uwagę na to, co nastolatek widzi i czyta. Niezbędne będzie wprowadzenie środków (takich jak czas, który należy poświęcić na te działania), aby wspierać zarządzanie korzystaniem z tych zasobów informacyjnych.

Okazywanie miłości.

Miłość to jedyny język, który rozumie nastolatek. Miłość okazuje się przez słuchanie, poświęcanie czasu i uwagi. Nie zawsze jest to łatwe i stanowi duże wyzwanie dla rodziców, ale dziecko zrozumie i doceni starania, jakie podejmujesz, by znaleźć te przestrzenie. Miłość, czas i uwaga dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.