Najstarsze uniwersytety na świecie

Najstarsze uniwersytety na świecie wniosły znaczący wkład w budowanie społeczeństwa, w którym żyjemy. W tym artykule dowiemy się jakie są pierwsze uniwersytety na świecie i gdzie się znajdują.

Znaczenie wiedzy

Od czasów starożytnych ludzie cenią sobie wiedzę i wykształcenie. Budowa placówek edukacyjnych pozwoliła na przekazywanie tej wiedzy z pokolenia na pokolenie. Doprowadziło to do niezliczonych przełomowych odkryć naukowych.

Najstarszy uniwersytet na świecie – Uniwersytet al-Qarawiyyin

Liderem naszej listy jest Uniwersytet Al-Qarawiyyin. Został założony w 859 roku n.e. To czyni go pierwszym na świecie uniwersytetem, który działa do dziś. Jest to potwierdzone zarówno przez UNESCO, jak i słynną Księgę Rekordów Guinnessa. Są dwa fakty na temat najstarszego uniwersytetu na świecie, które cię zaskoczą. Pierwszym z nich jest to, że znajduje się w Afryce, a nie w Europie jak moglibyśmy się spodziewać. Konkretnie jest to marokańskie miasto Fez. Drugi ciekawy aspekt związany jest z osobą jej założycielki – Fatimy al-Fihri, która była kobietą, co było nietypowe jak na tamte czasy.

Uniwersytet Śląski – studia i nauka

Uniwersytet Al-Azhar

Nie opuszczając Afryki, przenosimy się teraz do Egiptu, gdzie znajdziemy Uniwersytet Al-Azhar, którego siedziba znajduje się w Kairze. Został założony w 975 r. Posiada bogatą ofertę edukacyjną, która koncentruje się głównie na świecie arabskim i naukach islamu.

Uniwersytet Boloński

Pierwszą europejską instytucją na liście najstarszych uniwersytetów świata jest Uniwersytet Boloński. Aby znaleźć jego początki we Włoszech, trzeba cofnąć się aż do 1088 roku. Może o tym nie wiesz, ale to właśnie ta instytucja stworzyła termin „uniwersytet”. Z tego powodu wielu ekspertów przyznaje mu miano pierwszego uniwersytetu na świecie, pomijając al-Qarawiyyin.

Uniwersytet Oksfordzki

Uniwersytet Oksfordzki, poprzedzony swoją wielką renomą, jest uważany za najstarszy uniwersytet w świecie anglosaskim. Został założony w 1096 roku. Słynie z wysokiej jakości kształcenia.

Uniwersytet Paryski

Założony około roku 1150 w stolicy Francji, otrzymał tytuł uniwersytetu w 1200 roku z rąk króla Filipa Augusta. Obecnie znany jest pod nazwą Sorbona i podzielony jest na kilka ośrodków.

Najlepsze uniwersytety na świecie

Po przeanalizowaniu tej listy, zdasz sobie sprawę, że najstarsze uniwersytety na świecie mają za sobą wiele lat. Wyobraź sobie wszystkie rzeczy, które wydarzyły się w ich klasach. Jak wiele ważnych osób spędziło tam czas jako studenci. Jeśli masz przywilej studiowania w jednym z nich, gratuluję. Masz wielkie szczęście. Jeśli jednak Twoja uczelnia jest stosunkowo nowa, nie oznacza to, że jest to złe miejsce do studiowania.